Kaassõltuvus
Mis on alkoholism?
Enamikule normaalsetele inimestele tähendab alkohol peotuju, sõbramehetunnet ja värvikat kujutlusvõimet. See on vabanemine kohustustest, tüdimusest ja murest. See on lõbus lähedussõprade vahel ja tunne, et elu on ilus.
Enamikule ei tekita väikeste alkoholikoguste tarvitamine probleeme. Siiski võib alkohol saada teerajajaks paljudele terviseprobleemidele ja psüühikahäiretele. On inimesi, kellel joomine väljub järk-järgult kontrolli alt ja kujuneb välja alkoholisõltuvus ehk alkoholism. Suured kogused alkoholi regulaarselt jooduna tekitavad tõsise riski sõltuvuse ja terviseprobleemide tekkeks.
Elame ühiskonnas, kus pole suudetud luua mõistlik u alkoholitarbimise norme. Selle tulemusena on joomine abivalentne nähtus : ühelt poolt julgustatakse, teiselt poolt halvustatakse. Tubli peatäis on samal ajal eesmärk ja häbiasi.
Alkoholism areneb üldiselt aeglaselt ja raske on tõmmata piiri, millal keegi juba on alkohoolik ja millal veel mitte. Haigus areneb aeglaselt, kuid kindlalt. Väljakujunenud haiguse perioodil on inimene sunnitud eelistama alkoholi ükskõik mille koondamise arvel. Tema kohta äheldakse, et ta on kaotanud kontrolli alkoholi kasutamise üle.
Inimene, kes on kaotanud kontrolli alkoholi kasutamise üle, on tegelikult kaotanud kontrolli kogu elu üle. Tema asemel on troonil tema sõltuvus. Loomulikult ei ole ta ise sellest teadlik ning seletab joomist mitme põhjusega: raske töö, ebaõnnestunud abielu, õnnetu lapsepõlv, võimatu direktor jne. Ta ei mõista joomise põhjuseid ega soovigi neid eriliselt analüüsida. Samuti hakkab ta vältima inimesi, kes neile põhjustele mõtlevad. Alguses valetab inimene endale, hiljem ka teistele.
Alkohooliku perekonnas jäävad nii täiskasvanute kui ka laste põhivajadused rahuldamata.
Enamik alkohoolikuist ei ole tahtnud tunnistada, eeta d on tõelised alkohoolikud. Ühelegi inimesele ei meeldi end kehaliselt või vaimselt oma kaaslastest erinevaks pidada. Seepõrast ei ole ka üllatav, et neile on iseloomulik lugematu arv katseid tõestada, et nad võivad juua nagu kõik teised inimesed. Niisuguse illusiooni püsivus on hämmastav.
Enamik neist on uskunud, et kui nad suudavad tükk aega kained olla, siis suudavad nad pärastpoole ka normaalselt juua.
Kui alkohoolik tahab joomist lõpetada, siis ei ole kohta mingisugustele järeleandmistele ega hiilivale pettekujutlusele, et ühel ilusal päeval muutuvad nad alkoholi suhtes immuunseks.
Kõikidel on üks ühine omadus : nad ei saa alustada joomist, ilma et neil ei tekiks kirg alkoholi järele. Ühegi teadaoleva ravimeetodiga ei ole seda kunagi suudetud jäädavalt kõrvaldada. Ainsa abinõuna soovitatakse täiskarsklust.
Mis on kaassõltuvus?
Teadvustamata tunded valitsevad ja mõjustavad märgatavalt lapse elu, see mõju ei lakka täiskasvanuna. Sündmuste niisugusest käigust kujunenud olukorda nimetatakse lähisõltuvuseks. Termin tuleneb ingliskeelsest sõnast co-dependency, mis otsetõlkes tähendab kaassõltuvust. Esimest korda tuli termin kasutusele Ühendriikides alkohoolikute hoolduses. Märgati, et alkohooliku ümber paikneb alati rühm inimesi, „kes on haiged koos temaga“. Kõneldi alkoholismist terve perekonna haigusena. Kaassõltuvuse all mõeldi sobitumisreaktsiooni, mis alkohoolikute lähedaste juures ilmnes.
Lähisõltlast e. kaassõltlast iseloomustavad jooned:
Allikad : Tommy Hellsten „Jõehobu elutoas“, „Anonüümsed alkohoolikud“